استرس و ریزش مو: استرس چگونه بر روی مو و پوست سر شما تأثیر می گذارد

[ad_1]

نصف نان

استرس و بیماری همه گیر ویروس کرونا اساساً دست به دست هم داده اند. همه ما در تلاش هستیم که از خانه کار کنیم ، ایمن بمانیم ، عزیزانمان را از دست ندهیم ، در خانه آموزش ببینیم ، نگرانیم در مورد امور مالی ، هوای یک چرخه اخبار سنگین را تحمل کنیم ، قادر به برنامه ریزی نیستیم – منظور من این است که لیست ادامه دارد. این تغییر ناگهانی و ناگهانی زمان کمی را برای سازگاری با دنیای جدیدی که در آن زندگی می کنیم باقی گذاشته است و به همین دلیل استرسی که از نظر روحی و جسمی تجربه کرده ایم باعث ایجاد تغییرات زیادی در بدن ما از جمله پوست و بدن ما شده است. مو متأسفانه ، برای بسیاری از ما ، پوست و موهای ما بدترین حالت را گرفته اند.

اگر متوجه شده اید که موهای شما بیش از حد نرم و لاغر شده و ریزش می کند ، به این دلیل است که به دنبال آن عوامل ژنتیکی ، استرس دومین علت ریزش مو است. بنابراین ، اگر از خود می پرسیدید که آیا استرس می تواند در ریزش مو موثر باشد ، پاسخ کاملا مثبت است. اما چیزهای فراتر از این وجود دارد. به همین دلیل با چهار متخصص مو صحبت کردیم تا دقیقاً بفهمیم استرس چگونه باعث ریزش مو می شود ، همه گیری چه تاثیری داشته و دقیقاً چه کاری می توانید درمورد آن انجام دهید.

استرس چگونه بر موهای شما تأثیر می گذارد؟

“ریزش مو ناشی از ضربه یا استرس به عنوان تلوژن افلوویوم شناخته می شود. تغییرات در سطح هورمون ها در بدن ، چرخه رشد را به شوک منتقل می کند و موها را مجبور به رفتن به یک مرحله استراحت می کند ، بنابراین موها قبل از ریزش خاموش می مانند ، “دکتر بسام فارجو ، متخصص ریزش مو و جراح ترمیم مو مستقر در لندن گفت.” رشد مو چهار چرخه دارد: فاز آناژن (دوره رشد فعال) ، فاز کاتاژن (دوره انتقال) ، فاز تلوژن (دوره استراحت) و فاز اگزوژن (دوره ریزش). Telogen effluvium بخشی از مرحله استراحت است و “تعداد زیادی از فولیکول های مو را به طور همزمان تحت تأثیر قرار می دهد – در برخی موارد ، تا 70 درصد از موها را روی پوست سر قرار می دهد – بنابراین هنگام ریزش بیشتر دیده می شود” گفت دکتر Ifeoma Ejikeme ، بنیانگذار و مدیر پزشکی کلینیک پزشکی آدونیا در لندن ، با تکرار چنین گفت: “اگر ریزش مو به علت دیگری ادامه داشته باشد ، کاملاً آشکار خواهد شد.”

به طور متوسط ​​فرد روزانه بین 50 تا 100 تار مو از دست می دهد. دکتر فارجو گفت: “این ممکن است زیاد به نظر برسد ، اما وقتی شما در نظر بگیرید که اکثریت ما بین 90،000 تا 150،000 موی سر داریم ، این یک مقدار ناچیز است.” اما با تلوژن افلوویوم می توانید به طور متوسط ​​روزانه 300 ضرر کنید. با این حال ، به دلیل طول دوره چرخه رشد مو ، بین وقایع استرس زا و ریزش موهای شما تاخیر وجود دارد ، بنابراین دکتر فارجو گفت پس از یک روز آسیب زا انتظار نداشته باشید که روی بالش شما توده مو باشد.

متأسفانه ، وقتی استرس دلیل اصلی است ، این می تواند یک چرخه معیوب باشد. استرس ریزش مو اغلب می تواند به اضطراب و استرس بیشتری منجر شود و باعث ریزش بیشتر مو شود. به همین دلیل رسیدن به ریشه اصلی استرس به اندازه درمان ریزش مو ناشی از آن مهم است. خبر خوب این است که تلوژن افلوویوم معمولاً کوتاه مدت ، در یک دوره استرس خاص تجربه می شود و کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به آنها انجام دهید – اما بعداً در مورد این موارد بیشتر.

آیا استرس و ریزش مو برای هر نوع مو متفاوت است؟

در حالیکه تلوژن افلوویوم به طور یکسان بر روی همه موها تأثیر می گذارد ، دلایل دیگر ریزش مو (مانند انواع آلوپسی) می تواند باعث ریزش مو ناشی از ریزش تلوژن افلوویوم در برخی از انواع موها شود.

ابراه گفت: “زنان اقلیت ، به ویژه زنان آفریقایی یا زنان آفریقایی آمریکایی ، به دلیل مسائل داخلی مانند کمبود و هورمون ها و همچنین به دلیل عوامل خارجی ، مانند ایجاد یک مدل گرمای بیش از حد ، نوارهای کش و مواد شیمیایی سخت ، ریزش مو بیشتری دارند.” مک فیلد ، روانشناس مو ، مدیرعامل و بنیانگذار ابرا کادابرا Hair and Healing مستقر در میسوری. وی افزود: چیزی مانند شل كننده مو ، كه به طور دائمی موهای شما را صاف می كند ، می تواند به موها و پوست سر شما آسیب برساند و باعث ریزش موی مادام العمر شود كه برای بعضی از افراد ، قابل ترمیم نیست ؛ به این حالت آلوپسی زخمی گفته می شود (كه به آن آلوپسی سیكتریك نیز می گویند).

به طور خلاصه: تلوژن افلوویوم به طور یکسان بر روی انواع مو تأثیر می گذارد ، اما در افراد مستعد ابتلا به انواع دیگر ریزش مو ، تلوژن افلوویوم می تواند در نتیجه بیشتر دیده شود. همین مسئله را می توان در مورد چگونگی تأثیر تلوژن افلوویوم بر روی مردان گفت ، “كه احتمال ریزش موی مردانه مربوط به هورمون را دارد ، كه می تواند با ریزش مو ناشی از استرس بیشتر نمایان شود یا حتی تسریع شود.”

آیا استرس روی پوست سر شما نیز تأثیر می گذارد؟

“تغییر در هورمون ها [caused by stress] همچنین می تواند به همان روشی که پوست صورت ما ایجاد می کند ، باعث ایجاد واکنش در پوست سر شود. فکر کنید: بریدجت هیل ، متخصص مغز و اعصاب مجاز و رنگ آمیزی مبتنی بر فلوریدا ، برافروختگی آکنه افزایش می یابد. “سطح بالای کورتیزول منجر به هورمون های کمتری می شود که به رشد مو کمک می کنند ، فرآیندی به نام کوچک سازی ، یعنی کوچک شدن فولیکول مو که منجر به آن می شود. ریزش مو.”

“اگر به اسلحه ای لود شده فکر می کنید ، استرس را انگشت روی ماشه بدانید ؛ پس از کشیده شدن ، مهمات را از بین می برد. این مهمات می تواند هر شرایط زمینه ای باشد که در آن بدن به وضعیت زنده ماندن می رسد و مواد مغذی و سلول را مختل می کند. عملکرد لازم برای سلامت پوست سر ، “گفت هیل. “این می تواند منجر به چربی پوست سر ، خشکی پوست سر یا ایجاد بیماری های خود ایمنی زمینه ای شود که در پوست سر آشکار می شوند ، مانند آلوپسی ، پسوریازیس یا اگزما.” دکتر Ejikeme با تکرار این موضوع ، “برخی بیماری های پوستی مانند درماتیت سبورئیک ، اگزما و پسوریازیس می توانند با استرس که منجر به پوسته پوسته شدن و خارش بیشتر در اثر شعله ور می شود ، تشدید شوند.”

بیماری شیوع چگونه در ریزش مو نقش داشته است؟

تا آنجا که اینکه COVID-19 مستقیماً باعث ریزش مو می شود یا خیر ، “در حال حاضر تحت بررسی قرار گرفته است که آیا این ماده مخدر است [the coronavirus] در واقع باعث مشکلات مو ، به ویژه ریزش مو می شود ، و هیئت منصفه هنوز در حال حاضر نیست. “این گفت ، حتی اگر ما یک کلینیک متخصص در زمینه ریزش مو هستیم ، ما شاهد افزایش س inالات ریزش مو هستیم در طی سال گذشته “، وی افزود. دکتر فارجو تنها متخصصی نبود که با آن صحبت کردیم.” هیل گفت: “من در طی همه گیر شدن بیشتر موهای زائد و پوست خشک و خشک شده پوست بدن را درمان کرده ام.”

یک مطالعه بسیار کوچک در خارج از ایتالیا با عنوان “مدیریت Telogen Effluvium در طی COVID-19 اورژانس: پیامدهای روانشناختی” نشان داد که همه گیری در بین 25 زن شرکت کننده در افزایش ریزش مو نقش دارد. این مطالعه نشان داد که همه شرکت کنندگان در این مطالعه (که قبلاً با تلوژن افلوویوم تشخیص داده شده بودند) از میزان استرس و افزایش ریزش مو در طی همه گیر شدن بیماری و از آخرین مراجعه به کلینیک مو خبر دادند. اگرچه این تحقیق تأییدی سخت و سریع بر اثبات این امر نیست که ویروس کرونا باعث ریزش مو می شود ، اما افزایش افرادی که برای آن در سطح جهان کمک می کنند را روشن می کند.

مک فیلد علاوه بر عوامل استرس زای مستقیم ناشی از همه گیری ، خاطرنشان کرد که اگر این استرس باعث ریزش مو نشود ، می تواند به دلیل تغییر سبک زندگی ناشی از استرس مانند عدم دریافت مواد مغذی کافی در رژیم غذایی و خواب کافی نباشد.

نتیجه نهایی این است که: “استرس عمومی پیرامون همه گیری ، باعث ریزش مو در برخی از افراد شده است که قبلاً رنج نمی برده اند ، اما این احتمال بیشتر به دلیل فشار فیزیولوژیکی و تأثیر روانی استرس است ، نه خود ویروس ، “گفت دکتر فرجو.

درمان ریزش مو ناشی از استرس چیست؟

خبر خوب در مورد تلوژن افلوویوم این است که اغلب اوقات فقط مکانیسم واکنش موقتی بدن است. پس از بهبودی کامل از یک دوره استرس یا بیماری ، موهای شما روند طبیعی خود را شروع می کنند.

دانستن اینکه دقیقاً چه عواملی باعث تحریک آن شده است بسیار مهم است ، خصوصاً از آنجا که مسئله ای است که بسیار با استرس مرتبط است. مکفیلد گفت: “مهمترین چیز این است که وقت بگذارید تا بفهمید که استرس شما چیست و شروع به از بین بردن بیشتر آن می کنید.”

در مرحله دوم درمان های کلینیکی برای تعیین سودمند بودن درمان های اضافی وجود دارد. انواع مختلف ریزش مو بسیار متفاوت درمان می شود ، به همین دلیل احتمالاً ارزش آن را دارد که برای کمک به متخصصان از خرید محصولات و درمان های خانگی که تأثیر بسیار کمی دارند جلوگیری کند.

درمان های حرفه ای و بالینی برای ریزش مو

دکتر فارجو چهار درمان اصلی در کلینیک را برجسته می کند: داروها ، درمان های کم نور ، درمان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و راهکارهای جراحی مانند کاشت مو.

دارو می تواند به کنترل ریزش موی ژنتیکی و ناشی از هورمون کمک کند. دکتر فارجو توضیح داد: “فیناستراید به شکل قرص احتمالاً موثرترین دارو برای تقویت مو و جلوگیری از ریزش بیشتر است. یکی دیگر از درمان های معروف ، ماینوکسیدیل است که به طور گسترده به عنوان Rogaine شناخته می شود و به عنوان کف یا لوسیون استفاده می شود.” “اینها تنها داروهای مورد تایید FDA یا MHRA برای درمان ریزش موی الگو هستند.”

اما مکمل ها چطور؟ دکتر فارجو توصیه کرد که اگرچه مکانی برای این افراد وجود دارد ، آنها بیشتر از یک درمان حمایت می کنند. وی قرص های Viviscal Pro و Florisene را برای زنان کمبود آهن و Maxi-Hair لامبرت را به عنوان گزینه ای مناسب با چند ویتامین مناسب جهت رشد مو توصیه می کند.

برای مواردی که مو هنوز وجود دارد اما کم پشت است ، نور درمانی با سطح پایین می تواند کمک کند. دکتر فارجو گفت: “این ماده به پوست نفوذ می کند ، سلولهای زیر را برای تولید پروتئین بیشتر تحریک می کند.” این درمان می تواند به تنهایی انجام شود و یا همراه با دارو باشد.

درمان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) ترسناک به نظر می رسد ، اما می تواند یک روش عالی برای تشویق رشد مو و بهبود کیفیت مو در مراحل اولیه ریزش مو باشد. “ما یک نمونه از خون بیمار را گرفته و آن را در یک سانتریفیوژ می چرخانیم. این پلاکت ها را از بقیه پلاسما جدا می کند تا به صورت غلیظ ته نشین شود. این پلاسمای غنی از پلاکت سپس به پوست سر بیمار از بین موهای نازک تزریق می شود تا از رشد مو سود می برند. ”

همه اینها هزینه دارد و باید توسط یک متخصص بسیار آموزش دیده انجام شود. اگر نمی خواهید یا واجد شرایط این روش های درمانی نیستید ، همچنین موارد زیادی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا به کاهش ریزش مو و ریزش مو کمک کند.

درمان های خانگی و نکاتی برای کاهش ریزش مو و مشکلات پوست سر

دکتر اجیکمه توصیه کرد: “ابتدا موهای خود را مرور کنید ، هرگونه محصول خشک کننده مو را متوقف کنید و استفاده از مواد صاف کننده شیمیایی و حرارتی را تا زمانی که دسته ای برای ریزش مو نداشته باشید ، قطع کنید یا حداقل کاهش دهید.” “هرگونه شانه یا برس را بررسی کنید تا مطمئن شوید که برای موهای شما مناسب است و از استفاده از روغن پوست سر خودداری کنید.”

کاهش تنش کار ساده دیگری است که می توانید برای کمک به موها و پوست سر خود انجام دهید. هیل گفت: “کشیدن مداوم موها در یک جهت خاص (به خصوص نان های بلند و دم اسبی) و ایمن سازی با هر نوع الاستیک یا نوار اضافی باعث ایجاد عوامل استرس زا در فیبر مو می شود و ممکن است منجر به شکستگی و ریزش شود.” خوابیدن در ماسک مو و اختصاص دادن وقت برای ماساژهای هفتگی پوست سر نیز بسیار عالی است. استفاده از ماسک مو قبل از خواب “اجازه می دهد تا حداکثر نفوذ رطوبت ، لیپیدها و پروتئین ها به کوتیکول مو نفوذ کند تا به عنوان بهترین پایه برای حفظ انعطاف پذیری و قدرت مو باشد.” در حالی که ماساژ پوست سر لوکس به نظر می رسد ، یک بار در هفته انجام آن می تواند به تحریک فولیکول های مو کمک کند و حتی به شما زمان می دهد تا تغییرات پوستی را تشخیص دهید.

مک فیلد و هیل هر دو روش را برای کمک به کاهش استرس فوری در صورت امکان توصیه می کنند. “به فعالیتهایی بپردازید که آرامش و شادی را در زندگی شما ایجاد می کند و در کنار افرادی باشید که بهترین ها را از شما به ارمغان می آورند و همچنین به بهترین شکل از شما حمایت می کنند. در طول روز برای نفس کشیدن عمیق وقت پیدا کنید و با حال خود هماهنگ شوید بخند ، بخند و بخندی چون خنده خوب می شود. ” هیل توصیه کرد: “اگر می توانید از روش های تنفس و مراقبه مناسب استفاده کنید و آرام باشید”.

فراتر از این تغییرات کوچک ، دکتر اجیکمه توضیح داد که برای رسیدن به ریشه ریزش مو و همچنین پس از تشخیص ، نیاز به بررسی دقیق سلامت داخلی و عوامل خارجی دارید ، برخی از محصولات بدون نسخه و سایر روش های درمانی می توانند در نظر گرفته شود.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>