تفاوت بین اگزما و پسوریازیس

[ad_1]

مدل منتشر شده  زنی که پشتش را خارش می دهد.

در حالی که به نظر می رسد برخی از بیماری های پوستی مانند آکنه از خانه به راحتی تشخیص داده می شود ، اما بیماری های دیگر ممکن است کمی پیچیده تر باشد ، مانند اگزما و پسوریازیس. این دو بیماری پوستی که معمولاً به صورت بثورات روی پوست ظاهر می شوند ، تقریباً شایع هستند اما تشخیص آنها بسیار دشوار است.

اگزما ، که به آن درماتیت آتوپیک گفته می شود ، التهاب خارش دار پوست است و معمولاً در کودکان ظاهر می شود و می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد. پسوریازیس یک بیماری مزمن است که باعث تجمع لکه های پوسته پوسته و خشک روی پوست می شود. اگرچه ممکن است شبیه چشم غیر آموزش دیده به نظر برسند ، اما دو بیماری کاملاً متفاوت هستند و بنابراین باید به همین ترتیب درمان شوند. برای کمک به شما در درک بهتر کارهایی که با آن روبرو هستید ، از دو پزشک خواستیم تفاوت بین پسوریازیس و اگزمای پیش رو را توضیح دهند.

چه تفاوتی بین اگزما و پسوریازیس وجود دارد؟

الروی وژدانی ، پزشک پیشگام پزشکی کاربردی ، IFMCP ، به POPSUGAR گفت: “اگزما یک بیماری پوستی التهابی عمومی است و پسوریازیس یک بیماری پوستی خود ایمنی خاص است.” تفاوت اصلی بین این دو علت است. Dhaval Bhanusali ، MD ، متخصص پوست و زیبایی ، دارای مجوز هیئت مدیره ، گفت: “تصور می شود که پسوریازیس به دلیل اختلال در تنظیم سیستم ایمنی اتفاق می افتد.” این زمانی است که سیستم ایمنی بدن فکر می کند ویروس یا باکتری است به بدن حمله می کند. وی گفت: در حالی که اگزما دلایل زیادی دارد که ممکن است ایجاد کند ، از جمله جهش های ژنتیکی و عوامل محیطی.

چگونه می توان تفاوت بین اگزما و پسوریازیس را تشخیص داد

علائم اگزما و پسوریازیس بسیار مشابه هستند ، همین مسئله باعث می شود تشخیص این دو بسیار دشوار باشد ، اما چند ویژگی متمایز کننده وجود دارد. دکتر وژدانی گفت: “پسوریازیس در قسمت خارجی مفصل وجود دارد ، بنابراین این در خود آرنج یا بالای زانوها است.” دکتر بانوسالی افزود: “[It] به صورت پلاک های پوسته ای ضخیم ظاهر می شود که گاهی خارش دارند. ”

از طرف دیگر ، اگزما معمولاً در چین خوردگی مفاصل مانند پشت زانوها ، خمیدگی گردن ، زیر بغل و پلک ها ظاهر می شود. دکتر بانوسالی گفت: “اگزما تمایل دارد که به صورت لکه های صورتی رنگ ظاهر شود.”

چه عواملی باعث اگزما در برابر پسوریازیس می شود؟

عوامل تحریک کننده اگزما و پسوریازیس تقریباً یکسان هستند. ژنتیک ، غذاها ، داروها و سطح استرس می تواند باعث شعله ور شدن شرایط پوستی شود اما از فردی به فرد دیگر متفاوت است. “برای اگزما ، اغلب عوامل محیطی ، مانند اینکه [and] محصولات آرایشی و بهداشتی می توانند علائم را تحریک کنند. “به گفته دکتر واندانی. به گفته دکتر وجدانی ، غذاهایی که مقادیر زیادی هیستامین دارند مانند توت فرنگی ، یکی دیگر از عوامل محرک اگزما است.

چگونه اگزما و پسوریازیس درمان می شوند؟

از آنجا که اگزما یک بیماری التهابی است ، درمان آن از پسوریازیس آسان تر است. دکتر وجدانی گفت: در حالی که ، وقتی کسی به بیماری خود ایمنی مانند پسوریازیس مبتلا می شود ، درمان آن بسیار دشوارتر است و قابل برگشت نیست. “آنها فقط می توانند در بهبودی قرار گیرند.” اما این بدان معنا نیست که هیچ امیدی برای مبتلایان به آن وجود ندارد.

دکتر بانوسالی گفت: “هر دو با استروئیدهای موضعی مانند تریامسینولون یا کلوبتازول قابل درمان هستند.” “اگر علائم سیستمیک رخ دهد ، که بیشتر در پسوریازیس شایع است ، ما می توانیم داروهای بیولوژیک اضافه کنیم.” این یک دارو یا تزریق پیشرفته است که پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن را قطع می کند.

روش های دیگری برای کنترل پسوریازیس و اگزما در خانه وجود دارد. این شامل اجتناب از عوامل محرک تا حد ممکن ، مرطوب سازی منظم پوست ، استفاده از مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی بیش از حد هوای خانه و جلوگیری از دوش آب گرم یا حمام است. بسیاری از افراد همچنین موفقیت خود را در روی آوردن به محصولات بدون عطر و حساس به پوست که با مواد تشکیل دهنده مانند سرامیدها فرموله می شوند ، پیدا می کنند. در صورت بروز شراره ، می توان از هیدروکورتیزون بدون نسخه برای تسکین تحریک و خارش استفاده کرد.

دکتر وجدانی گفت: “در فضای دارویی کاربردی ، ما بیماران را تحت رژیم های ضد التهابی مانند رژیم پالئو قرار می دهیم و همچنین مصرف غذاهای حاوی هیستامین بالا را کاهش می دهیم و با پروبیوتیک از محیط روده حمایت می کنیم.”

برای تعیین اینکه آیا شما یک بار و برای همیشه اگزما در مقابل پسوریازیس دارید یا خیر و برای انجام بهترین و موثرترین روش درمانی ، بهتر است همیشه به پزشک یا متخصص پوست خود مراجعه کنید.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>