سریع مد چیست؟ و چرا چنین بد جنجالی می شود؟

[ad_1]

چه کسی نمی خواهد لباسی زرق و برق دار به نظر برسد که طراح به نظر برسد اما تنها 10 پوند قیمت داشته باشد؟ نه گفتن به آن سخت است اما چه فایده ای دارد؟ بسیاری از ما لباس های خود را از مارک های سریع لباس یا خرده فروشان “خیابان های بالا” مانند H&M ، Zara ، Urban Outfitters یا سریعترمارک های مد مانند Shein ، Boohoo و PrettyLittleThing. ما با این مارک ها خرید می کنیم زیرا آنها با ارائه انتخابی شیک از لباس و لوازم جانبی با قیمت بی نظیر و مقرون به صرفه – در عین حال متاسفانه غیراخلاقی – در هزینه های ما صرفه جویی می کنند. مشکلی که در مد سریع وجود دارد این است که اگرچه راحتی استثنایی را برای مد = عاشقان فراهم می کند ، اما هزینه پنهانی وجود دارد که همه ما بدون اینکه متوجه شویم آن را پرداخت می کنیم. درست مانند فست فود ، فست فود با مواد شیمیایی مشکوک و تکه های پلاستیک پر می شود و از آن انسانها بهره برداری می کند. اما چه چیزی آن را “خیلی سریع” می کند؟ ما تحقیق می کنیم

صنعت فست فود یکی از بزرگترین داستانهای موفقیت مالی در زمان ما است ، به قیمت اینکه یکی از بزرگترین تهدیدها برای تنوع زیستی ما باشد. مد سریع به این دلیل سریع است که می تواند لباس مورد علاقه آن لحظه را از کارخانه به درب ورودی شما برساند. اینکه چگونه مارک هایی مانند Boohoo و Fashion Nova می توانند یک طراح جدید را از بین ببرند و ظرف یک هفته آن را برای فروش آنلاین یا از فروشگاه داشته باشند ، کار جادویی نیست. همه اینها بخاطر یک طرح پول ساز با دقت ساختار یافته و بسیار بی رحمانه است که مدل تجاری سریع مد نامیده می شود.

در مدل تجارت سریع مد. . . کارخانه های عظیم از جوامع آسیب پذیر برای تولید حجم بالایی از لباس با هزینه بسیار کم استفاده می کنند.

در مدل کسب و کار سریع مد ، شرکت های چند میلیون دلاری قادر به کپی برداری از کارهای طراحان مستقل و جدیدترین روندهای بکار رفته در باند مد هستند. سپس ، کارخانه های عظیم از جوامع آسیب پذیر برای تولید حجم بالایی از لباس با هزینه بسیار کم استفاده می کنند. این لباس ها ارزان است زیرا مارک های مد روز و تأمین کنندگان کارخانه آنها از این پول کارگران خود سواستفاده می کنند و در بیشتر موارد حقوق زندگی را پرداخت نمی کنند. خرده فروشان خیابان های بالا نیز با استفاده از مواد شیمیایی خطرناک و پلاستیک برای ساخت پارچه ، هزینه ها را کاهش می دهند ، به جای گزینه های پایدارتر مانند Desserto ، Mylo و Piñatex. سرعتی که مد سریع می تواند لباس ایجاد کند ، همه به دو دلیل مربوط می شود: افراد بیش از حد که از آنها سو استفاده می شود و مسیرهای حمل و نقل بین المللی که منبع در حال رشد انتشار گازهای گلخانه ای هستند ، بهره برداری می کنند.

به عنوان مصرف کننده ، تقصیر ما نیست که مدل کسب و کار سریع در تعقیب و تکثیر آخرین روندها به هر وسیله لازم تثبیت شده است. این مسئولیت مدیران خیابان های بزرگ است که در حالی که لباس های سمی به ما می فروشند و حقوق کارگران پوشاک نیز محافظت نمی شود ، ثروتمندتر می شوند. اما همه ما می توانیم به جای بررسی خیابان اول ، هر چند وقت یکبار با سرمایه گذاری در یک برند مد مستقل ، در تشویق صنعت مد سریع برای تهیه لباس های با اخلاق و پایدارتر سهیم باشیم.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>